Facebook

Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2010

Εκδίκηση στο φινάλε για την Γιουνάιτεντ!

Εκδίκηση για την Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Λιγκ Καπ. Ο Ρούνεϊ με γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη με 3-1 επί της Σίτι.

Σε ένα σκληρό, όχι όμως αντιαθλητικό ματς, η Γιουνάιτεντ πήρε την εκδικήσή της, έριξε στο καναβάτσο τη Σίτι και βρέθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν παθιασμένοι και τα λόγια των προηγούμενων ημερών πέρασαν στην πράξη. Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον επιβλήθηκε 3-1 και κάλυψε την ήττα της περασμένης εβδομάδας.

Ο άνθρωπος του αγώνα για ήταν ο Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση με το τρίτο γκολ που πέτυχε. Ο Σκόουλς είχε ανοίξει το σκορ στο 52' και στο 71΄ ο Κάρικ με πλασέ έκανε το 2-0. Η Σίτι αντέδρασε και ο Τέβες με γκολ στο 75' έστελνε το ματς στην παράταση πριν τους... παγώσει ο Ρούνεϊ. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Άστον Βίλα.