Facebook

Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2017

Με ήττα 0-2 από τη Γιουβέντους αποχαιρέτησε ο Ολυμπιακός

Με απολογισμό μια ισοπαλία, αυτή με την Μπαρτσελόνα, και πέντε ήττες, ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός την παρουσία του στο Champions League, καθώς την 6η και τελευταία αγωνιστική ηττήθηκε στο γήπεδο Καραϊσκάκη με 2-0 από τη Γιουβέντους, χάρη σε γκολ του Κουαδράδο στο 15' και του Μπερναρντέσκι στο 90'. Έτσι, από τον 4ο όμιλο, όπου η ελληνική ομάδα πήρε την 4η θέση, η Γιουβέντους προκρίθηκε ως 2η, πίσω από τον Μπαρτσελόνα.

Αυτή τη φορά ο Τάκης Λεμονής επέλεξε να αγωνιστεί με «καθαρόαιμο» σέντερ φορ, τον Τζούρτζεβιτς, ωστόσο το αγωνιστικό πλάνο δεν διέφερε από αυτό των προηγούμενων αγώνων. Από την άλλη μεριά ο Μασιμιλιάνο Αλέκγρι επέλεξε για την ενδεκάδα και παίκτες που δεν είναι βασικοί και στην «αιχμή του δόρατος» τον Ιγκουαϊν.

Το ματς από την αρχή πήρε έναν εξαιρετικό ρυθμό και απλώθηκε σε όλο το μήκος του γηπέδου, με τη Γιουβέντους να έχει τη σημαντική ευκαιρία στο 7' με τον Ντίμπαλα και με τον Προτό να πραγματοποιεί δύσκολη επέμβαση. Ο Ολυμπιακός, αν και ενδιαφερόταν κυρίως για την αμυντική λειτουργία του, είχε κάποιες γρήγορες αντεπιθέσεις, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τις προσπάθειές του και μόνο ένα σουτ του Ελαμπντελαουί στο 12' «ανησύχησε» κάπως τον Σέζνι.

Όλα αυτά μέχρι το 15'. Σε εκείνο το λεπτό ο Σάντρο ξέφυγε από αριστερά και γύρισε προς την «καρδιά» της περιοχής, όπου ο αφύλακτος Κουαδράδο την έσπρωξε από κοντά στα δίχτυα. Το γκολ αυτό έριξε και τον αρχικό ενθουσιασμό των «ερυθρολεύκων» και τον ρυθμό των δύο ομάδων. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Γιουβέντους διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και μόνο στο 41’ έγινε απειλητική η ελληνική ομάδα, αλλά ο Σέζνι εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, ο ενθουσιασμός φάνηκε να επανέρχεται στις τάξεις του Ολυμπιακού και άρχισε να αναζητά την ισοφάριση, απέναντι σε μια Γιουβέντους που επέλεξε να παίξει πιο παθητικά. Στο 58' και από κάθετη μπαλιά του Ταχτσίδη, ο νεοεισελθών Μάριν βρέθηκε απέναντι στον Σέζνι, αλλά απέτυχε να τον πλασάρει.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διατήρησαν την κατοχή της μπάλας, αλλά απειλητικοί ξαναέγιναν στο 81', στην καλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά και ο Μπεν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Τελικά, όχι μόνο δεν ισοφάρισε ο Ολυμπιακός, αλλά σε ένα ματς όπου άξιζε κάτι καλύτερο, δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 90', όταν με δυνατό σουτ του Μπερναρντέσκι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νταβίντ Φερνάντεζ Μπορμπαλάν (Ισπανία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούτρης, Τζούρτζεβιτς, Νικολάου - Μπενατιά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Νικολάου, Ένχελς, Ρομαό, Ταχτσίδης, Οφόε (61' Φορτούνης), Πάρντο, Σεμπά (46' Μάριν), Τζούρτζεβιτς (71' Μπεν).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Μπαρτσάλι (70' Ρουγκάνι), Σάντρο, Κεντίρα, Ματουϊντί, Κουαδράδο (84' Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα (62' Πιάνιτς), Ντάγκλας Κόστα, Ιγκουαΐν.

* Πριν την έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός, μέσω του αντιπροέδρου του και παλαίμαχου διεθνή τερματοφύλακα, Σάββα Θεοδωρίδη, βράβευσε τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν για την προσφορά του στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Πηγή: in.gr